< powrót

Najważniejsze zasady gry w koszykówkę w Europie

1 miesiąc temu | 20.08.2024, 22:51 Najważniejsze zasady gry w koszykówkę w Europie

Koszykówka to jeden z najpopularniejszych sportów na świecie, a w Europie cieszy się szczególnym uznaniem. Aby gra była sprawiedliwa i zorganizowana, niezbędne jest przestrzeganie określonych zasad. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zasady gry w koszykówkę zgodnie z przepisami FIBA (Fédération Internationale de Basketball), które regulują rozgrywki w Europie.

1. Czas trwania meczu
Mecz koszykówki składa się z czterech kwart, z których każda trwa 10 minut. W przypadku remisu po czterech kwartach, rozgrywana jest dogrywka, która trwa 5 minut. Przerwy między kwartami wynoszą 2 minuty, a przerwa na półmetku (między drugą a trzecią kwartą) trwa 15 minut.

2. Skład drużyny
Każda drużyna składa się z 12 zawodników, z czego na boisku może przebywać jednocześnie 5 graczy. W trakcie meczu drużyny mogą dokonywać zmian, jednak zawodnik, który opuścił boisko, nie może wrócić do gry w tej samej kwarcie.

3. Rzuty i punkty
Celem gry jest zdobycie większej liczby punktów niż przeciwnik. Punkty zdobywa się poprzez rzuty do kosza. Rzut z obszaru za trzy punkty (poza linią 6,75 m) daje 3 punkty, rzut z pola gry - 2 punkty, a rzut wolny - 1 punkt. Zawodnicy muszą zakończyć akcję rzutową w ciągu 24 sekund od momentu przejęcia piłki, co wymusza dynamiczny styl gry.

4. Faul i przewinienia
W koszykówce obowiązuje limit fauli. Zawodnik, który popełni piąty faul osobisty, musi opuścić boisko. Każdy faul drużynowy popełniony przez drużynę w danej kwarcie po czterech faulach skutkuje rzutami wolnymi dla przeciwnika. Faul niesportowy, związany z nadmiernym kontaktem, również skutkuje rzutami wolnymi.

5. Przebieg gry
Mecz rozpoczyna się od rzutu sędziowskiego, podczas którego zawodnicy starają się zdobyć piłkę. W trakcie gry piłka może być "żywa" (gdy jest w grze) lub "martwa" (gdy sędzia przerwał grę). Zawodnicy muszą przestrzegać zasady 8 sekund, co oznacza, że muszą przejść na połowę przeciwnika w ciągu 8 sekund od przejęcia piłki.

6. Wprowadzenie piłki do gry
Piłka wprowadzana jest do gry po przerwach, faulach lub rzutach. Zawodnik ma 5 sekund na wprowadzenie piłki z autu, a po zdobyciu punktów przez jedną z drużyn, druga drużyna ma 14 sekund na wznowienie gry.